Miért fontos sakkozni?
MI A SAKK?
Játék, sport, szórakozás, művészet, tudomány, terápia, személyiség- és képességfejlesztő program – a sakk mindez egyszerre, és különlegességét ez a komplexitása képezi.
A gyermekek számára a sakk mindenekelőtt játék és rejtvény, amely szórakoztat és kikapcsol, megtanít küzdeni, nyerni, veszíteni és a kudarcot feldolgozni, illetve fejleszti szellemüket és jellemüket.
A sakkjáték élet- és világmodell is, amelyben világunk számos mozzanata lelhető fel, elvont formában. A megnyitási alapelvek, a sáncolás, az áldozás, a cserék vagy éppen ezek elkerülése, a felfedett támadás, a végjáték szabályai mind megfeleltethetők egy életmozzanatnak. Ez a jelképessége a sakknak nem tudatosul a gyermekben, mégis hat tudat alatt, és még vonzóbbá teszi a játékot.
MIÉRT SAKKOZUNK?
Ma már kész tény, hogy a sakk az egyik legjobb személyiség- és képességfejlesztő program. Többek között fejleszti a gondolkodást, a problémamegoldó képességet, a logikát, a döntési képességet, az időbeosztást, a memóriát, csupa olyan képességet, amely a sikeres iskolai előmenetelhez és a későbbiek során egy sikeres élethez szükségesek. Ez mellett kiemelkedő jellemformáló erővel bír, ugyanis megtanít elviselni a kudarcot, valamint a sikert is és mindezt játékos formában teszi.
A modern kor legnépszerűbb időtöltését a számítógép és az általa feltárt virtuális valósághű játékok képezik, amely korszerű trendnek a sakkjáték is szerves része és így képez hidat a múlt és a jövő között. Azonban óriási előnye a sakknak, hogy míg gyermekünk a számítógép mellett sokszor egyedül érezheti magát, ezzel szemben a sakk társasági játék, amely nyitottá tesz és igényt ébreszt új barátságok kialakítására, illetve egy közösséghez való tartozásra.
Amikor egy kisgyerek elkezd sakkozni, nem lehet az a cél, hogy nagy, nemzetközileg ismert sakkozó legyen belőle, csak az, hogy kapjon egy nagyon hasznos és kellemes játékot, olyan eszközt, amely az életben mindenféleképpen hasznára válik. Ha tehetségesnek bizonyul, természetesen tovább lehet képezni versenyzőnek, de sose ez legyen a prioritás. Igaz, olyan világhírű sakkversenyzők, mint a Polgár lányok már korai gyermekkorukban komoly versenysakkozói pályára álltak. E sikerek mögött kiemelkedő egyéni tehetség, hatalmas munka, szülői önfeláldozás és komoly anyagi erőforrások álltak.
MIRE NEVEL A SAKK?
Világszerte több tanulmány is elkészült, amely bebizonyította a sakk hihetetlen hatását a gyermekek fejlődésére, így megállapítást nyert , hogy a sakk becsületességre, a következmények vállalására, önuralomra, helyzetértékelésre, gyors megítélésre és döntésre, felelősségérzetre, versenyszellemre, a versenytárs tiszteletére, kitartásra, önbizalomra, a kudarcok elviselésére, lényeglátásra, barátságra, rendszeres és pontos munkavégzésre, fegyelmezett viselkedésre, a szabályok, normák és törvények tiszteletben tartására nevel.
MIT FEJLESZT A SAKK?
Analizáló és szintetizáló képességet, emlékezőtehetséget, elvont (absztrakt) és logikus gondolkodást, a megosztott figyelem képességét, produktív képzeletet, az összefüggések felismerésének képességét, a gondolkodás divergens (széttartó, több megoldást nyújtó) jellegét, az összpontosítás képességét, kreativitást, elvonatkoztatási és általánosítási képességet, problémaérzékenységet, kombinatív képességet, a módszeres és hatékony gondolkodást, a tanulási képességet. A sakk megtanít arra is, hogy tanulás nélkül nem lehet fejlődni, hogy az ellenfelet nem szabad lebecsülni, hogy nehéz vagy kritikus helyzetekből is ki lehet jutni, hogy egyes problémákra számos megoldást lehet találni, hogy nem szabad a harcot az első sikertelenségnél feladni, hogy a problémamegoldást ismételten újra kell kezdeni, hogy a vereséget is el kell viselni, hogy a szabályokat kötelező módon be kell tartani.
A sakkot tehát fontos személyiség- és képességfejlesztő eszközként tartjuk számon, amely jelentős minőségi előrelépést jelent gyermekünk fejlődésében.